Wpływ stresu na naszą skórę

Wpływ stresu na naszą skórę

Wpływ stresu na naszą skórę

Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. Może być pozytywny – eustres i negatywny, destruktywny – dystres. Warto zaznaczyć, że bardzo negatywny wpływ na naszą skórę ma długotrwały stres. Mimo częściej promowanej idei slow life nadal bardzo wielu z nas żyje w pośpiechu i ciągłym stresie.

Złe nawyki żywieniowe, stresująca praca, szybkie tempo życia, zatracenie się pomiędzy aktywnością a wypoczynkiem oraz brak uwagi na sygnały dawane przez zestresowany i przemęczony organizm mogą powodować trudne do zdiagnozowania oraz całkowitego wyleczenia przypadłości.

Osoby ciepiące na choroby skórne częściej niż inni reagują na stres.

Pierwszym znakiem złego stylu życia jest kondycja naszej skóry, ponieważ „skóra jest odzwierciedleniem wnętrza człowieka”.

Jak stres może zaszkodzić naszemu wyglądowi?  

  • trądzik i łojotokowe zapalenie skóry – trądzik coraz częściej obserwuje się u osób 30-50 letnich. Główną przyczyną zaburzeń gruczołów łojowych u tych osób jest właśnie stres. Pod wpływem stresu wydziela się więcej androgenów , które powodują w nadmiarze wydzielanie łoju, zapychając ujścia gruczołów. Należy pamiętać, iż nie tylko stres i praca ale codzienne złe nawyki takie jak: przetworzona żywność, używki, brak snu, mało ruchu i zła pielęgnacja sprawiają, że na skórze pojawiają się grudki.
  • rumień i rozszerzone naczynka – to częsty problem u coraz młodszych osób, który jest spowodowany rozwojem cywilizacyjnym, szybkim tempem życia oraz stresem. To wszystko powoduje nadmierną reaktywność naczyń krwionośnych, która może prowadzić do zaczerwienienia, rumienia, trądziku różowatego a nawet nerwicy naczyniowej skóry twarzy. Osoby mające taki problem powinny unikać gorących potraw i napojów, opalania oraz sauny, skrajnych temperatur czy drażniących peelingów, powinny stosować delikatną pielęgnacją.
  • atopowe zapalenie skóry – to głównie dotyczy dzieci ale od jakiegoś czasu także dorosłych. Charakteryzuje się pękającą, suchą skórą prowadzącą do świądu. W tym przypadku pod wpływem wzmożonego stresu dochodzi do wydzielania histaminy. Histamina nasila swędzenie.
  • łuszczyca – przyczyna powstawania łuszczycy, gdy wykluczymy podłoże genetyczne, immunologiczne i środowiskowe może być permanentny stres. U osób zdrowych proces złuszczania się komórek skóry trwa ok 28-30 dni. U osób chorych na łuszczycę ten proces trwa tylko kilka dni.

PODSUMOWANIE

  • Bezustanny stres daje początek daje początek wielu chorobom oraz osłabia system odpornościowy.
  • Długotrwałe narażenie mięśni twarzy na negatywne emocje wywołane stresem źle wpływa na nasze zdrowie i skórę.
  • Napięte mięśnie twarzy nie pracują poprawnie są niedotlenione a skóra staje się obwisła i powstają zmarszczki.
  • Najważniejsze jest to, aby nauczyć się radzić sobie ze stresem, relaksować się oraz pozytywnie myśleć.
  • Stres wtedy zostanie pokonany, a nasza skóra będzie promienna i zdrowa.

Obradowanie na podstawie artykułu Karoliny Czechowskiej

<<wróć

Facebook
Facebook
Instagram