Dobowy rytm skóry

Dobowy rytm skóry

Nasza skóra posiada wewnętrzny dobowy rytm biologiczny. Komórki skóry nie mogą wykonywać swoich zadań i poleceń równocześnie, gdyż pochłaniałoby to zbyt dużo energii. Dlatego komórki są zaprogramowane i podlegają 24 godzinnemu cyklowi. Przede wszystkim dotyczy to warstwy naskórka czyli warstwy rogowej, która ma za zadanie chronić skórę przed czynnikami zewnętrznymi i utrzymaniem odpowiedniego poziomu nawilżenia. Znajomość rytmu dobowego naszej skóry pomoże nam oraz kosmetologowi dobrać odpowiednią pielęgnację potrzebną skórze.

Naturalnie po przebudzeniu

Naturalne jest to, że po przebudzeniu skóra pokryta się lepką warstwą serum i potu. Naturalne jest też to, iż podczas snu się pocimy, gdyż w nocy nasza skóra się regeneruje. Ubocznym efektem jest wytwarzanie toksycznych związków, które uwalniają się razem z potem. Gruczoły łojowe nie maja także przerwy, ponieważ ochraniają skórę przed odwodnieniem i wysuszeniem.

Około godziny siódmej nad ranem nasza skóra przechodzi w rytm dzienny. Ważna jest wtedy poranna pielęgnacja, w której skład wchodzi oczyszczenie skóry po nocy i przygotowanie skóry przed czynnikami zewnętrznymi

Ochrona w ciągu dnia

Podczas całego dnia skóra narażona jest na działanie środowiska i czynników zewnętrznych, np. wiatr, mróz, słońce, wahania temperatury, klimatyzacja. Warto też wspomnieć o stresie, na który jesteśmy narażeni i nasza skóra także. Czynniki zewnętrzne powodują przesuszenie skóry. Skóra przesuszona i odwodniona jest szara, szorstka i ze zmarszczkami. Dlatego bardzo ważne jest nawilżenie skóry od wewnątrz (picie 8-10 szklanek wody dziennie) i zewnątrz od samego rana (kremy).

Poranna pielęgnacja w 3 etapach

  1. Oczyszczanie
  • Oczyszczamy twarz ,np. mleczko i tonik lub płyn micelarny
  • Prawidłowo oczyszczona twarz lepiej przyswaja kosmetyki
  1. Tonizacja
  • Tonik przywraca odpowiednie pH skóry oraz odbudowuje płaszcz hydrolipidowy skóry
  1. Kremowanie
  • Krem na dzień zależy od pory roku, najlepiej zapytać w gabinecie kosmetologa
  • Krem najlepiej wklepać opuszkami palców tzw. ruchem fortepianowym i poczekać do wchłonięcia

Opracowanie na podstawie gazety Art of Beauty 1/2018  Natalia Michniewicz  str. 14-15

<<wróć

Facebook
Facebook
Instagram