W jaki sposób się starzejemy

W jaki sposób się starzejemy

 

W genach każdy człowiek ma niezwykły potencjał zachowania młodości oraz regeneracji. 

Niestety nie wszystkie zniszczenia, uszkodzenia, które zachodzą w naszym organizmie jesteśmy w stanie naprawić czy odnowić. Warto wyjaśnić czym jest samo starzenie- to zaburzenie równowagi pomiędzy procesami odnowy a czynnikami zewnętrznymi, które niszczą i degradują nasz organizm.

Dotyczy to 4 sfer:

  1. Energia powszechnym napędem energetycznym w naszym organizmie jest ATP (adenozynotrifosoran)- produkowane przez mitochondria. Gdy mamy dużo energii to dzięki niej mamy więcej siły do walki z infekcjami, więcej zdrowia, dobrego samopoczucia, siły do naprawy-regeneracji. Natomiast jeśli nam brakuje ATP to energetycznie słabniemy i starzejemy się.
  2. Mikrobiom czyli nasi przyjaciele, a są nimi bakterie, które występują wewnątrz naszego organizmu. To właśnie te bakterie biorą udział w detoksykacji, budują składniki odżywcze i uczą nasz układ immunologiczny. Nie tylko w jelitach mamy mikrobom, ale też w mózgu.
  3. DNA każdego człowieka zawiera informacje potrzebne do tego, aby określić: jak ciało ma radzić sobie ze stresem i przeciwnościami, jak ciało ma funkcjonować, jak się regenerować i odpoczywać. Zdarza się, iż pojawiają się czynniki, które powodują, iż DNA ulega mutacji. Wtedy informacja ulega zaburzeniu.
  4. Budulec-czyli różnego rodzaju składniki odżywcze, które dostarczamy do naszego organizmu każdego dnia. Śmiało można powiedzieć, że w dzisiejszych czasach ludzie mają niedobory pokarmowe. Nie spożywamy odpowiedniej ilości aminokwasów, minerałów, witamin, czy kwasów tłuszczowych. Wtedy ciało człowieka głoduje i szybciej się starzeje, gdyż brak tych składników kumuluje się, a procesy naprawcze nie zachodzą prawidłowo.

Opracowanie z LNE na podstawie wykładu dr Krzysztofa Majdyło
<<wróć

Facebook
Facebook
Instagram