6 listopada, 2017

Leczenie stomatologiczne dzieci

Stomatologia dziecięca to  bardzo ważna dziedzina w stomatologii zajmująca się profilaktyką oraz leczeniem zębów dzieci i młodzieży. Aby zapewnić naszym najmłodszym pacjentom zdrowy uśmiech w naszej Klinice kładziemy nacisk na profilaktyczne przeglądy oraz wczesne leczenie zębów. Należy pamiętać, iż to wszystko wpływa na prawidłowy rozwój zgryzu, stan zdrowia jamy ustnej oraz komfort psychiczny dziecka na całe życie. Często dzieciom wizyta u stomatologa kojarzy się ze stresem i bólem, w naszym Gabinecie Stomatologicznym STOMIK jest lekarz stomatolog Katarzyna Burak, która bardzo lubi dzieci i ma doskonały kontakt z nimi, żaden mały pacjent nie czuje przy Pani doktor strachu. Dzięki temu dzieci i ich rodzice czują się u nas komfortowo oraz bezpiecznie, przychodzą regularnie na wizyty, co procentuje zdrowym, pięknym uśmiechem oraz naszą satysfakcją, iż mały pacjent jest zadowolony. Po wizycie każdy dzielny pacjent zostaje wyróżniony i nagrodzony.

Opisy kilku zabiegów, które są wykonywane u dzieci:

LAKOWANIE

Lakowanie powinno być  wykonywane u dzieci od 5-7 roku życia na zębach szóstych. Z kolei od 11-13 roku życia na zębach siódmych.

Dlaczego lakowanie jest szczególnie ważne u dzieci?

Świeżo wyrznięte zęby szóste i siódme są :

  • zlokalizowane z tyłu łuku zębowego gdzie dziecko często omija podczas codziennej higieny i nie doczyszcza ich powierzchni
  • słabo zmineralizowane a więc mało odporne na próchnicę
  • wysoka lokalizacja miazgi czyli nerwu zębowego przez co łatwo może do jego nieodwracalnego stanu zapalnego, bólu i potrzeby leczenia kanałowego, a przy bardzo dużym zaawansowaniu procesu nawet do jego usunięcia
  • nierówna, pokryta licznymi bruzdami powierzchnia, która sprzyja zaleganiu resztek pokarmowych i rozwojowi bakterii oraz cienką warstwę mocniejszego szkliwa, a grubszą słabszej zębiny przez co proces próchnicowy łatwo się szerzy.

IMPREGNACJA

Impregnacja należy do zabiegów leczniczych, w którym wykorzystuje się specjalne płyny-azotan srebra i jego strącalniki. Podczas tego zabiegu wytrącają się jony srebra na powierzchni zęba, które działają utwardzająco i przeciwbakteryjnie na zniszczoną i rozmiękłą tkankę. Stosuje się to, gdy występuje rozległa, ostra postać próchnicy.

WYPEŁNIENIE

W leczeniu próchnicy zębów mlecznych u dzieci wykorzystujemy wypełnienia kompomerowe oraz glass-jonomerowe, które uwalniają jony fluoru, przez co działają wzmacniająco oraz remineralizująco na słabą tkankę zęba mlecznego. Mały pacjent może wybrać u stomatologa kolorowe bądź też białe wypełnienie. Kolorowe wypełnienia są atrakcyjniejsze powodują, że dziecko przychodzi chętniej na następną wizytę, gdyż może pochwalić się oryginalnym kolorem plomby wśród rówieśników.

Apel do rodziców! Szanowni rodzice zęby mleczne trzeba leczyć! Brak leczenia zębów mlecznych skutkuje bolesnymi oraz groźnymi stanami zapalnymi zębów i przyzębia, a co najważniejsze utrata zęba mlecznego może powodować wadę zgryzu.

<<wróć

Facebook
Facebook
Instagram