Największy przełom w kosmetologii i medycynie estetycznej
Redukcja rozstępów do 97 %
Warto przeczytać: Wpływ zabiegu karboksyterapii na redukcję rozstępów w okolicy brzucha-opis przypadku : http://www.radoslawspiewak.net/2017-01.pdf
Definicja rozstępów
Rozstępy to „mechaniczne uszkodzenia sieci kolagenowo-elastynowej skóry powstające zazwyczaj w wyniku jej gwałtownego rozciągnięcia. Z zewnątrz są widoczne jako pasma ścieniałej pomarszczonej skóry, przypominającej blizny. Początkowo maj barwę czerwono-fioletową, z czasem ulegają rozjaśnieniu i stają się mniej widoczne”[1]. W miejscach pojawiania się rozstępów na skórze nie ma owłosienia i gruczołów łojowych i potowych.
Etapy rozwojów rozstępów
Są dwa etapy rozwoju rozstępów:
- etap zapalny
- etap zanikowy
Podczas pierwszego etapu dochodzi w skórze do procesu zapalnego wtedy rozstępy dostają koloru czerwono-fioletowego. Są lekko wypukłe. Etap zapalny trwa ok. 3 miesięcy. Z kolei w etapie zanikowym rozstępy przybierają kolor jaśniejszy i stają się wtedy mniej widoczne.
Przyczyny powstawania rozstępów
Przyczyny pojawiania się rozstępów dzielimy na dwie grupy:
- w stanach chorobowych
- w stanach fizjologicznych
Do pierwszej grupy zaliczamy np. długotrwałe, ogólne lub miejscowe przyjmowanie sterydoterapii, schorzeniach endokrynologicznych (choroba Cushinga), otyłości i nadwagi, nadmiernego odchudzania (dieta niskokaloryczna).
Do drugiej grupy zaliczamy: nagły przyrost tkanki mięśniowej i tłuszczowej, menopauza, ciąża, okres dojrzewania szybki wzrost.
Podstawowym czynnikiem pojawiania się rozstępów są predyspozycje genetyczne. Największe predyspozycje mają kobiety o jasnej, delikatnej karnacji, gdyż ich skóra jest miękka i cienka, a włókna kolagenowe mają rzadsze utkanie.
Opracowane na podstawie:
- Kaniewska M., Podstawy anatomiczno-dermatologiczne w kosmetyce. WSiP, Warszawa 2013 .
- Łątka I. Etiopatogeneza, obraz kliniczny oraz charakterystyka wybranych metod likwidacji rozstępów.