INCI w kosmetologii – czyli skład kosmetyków

INCI w kosmetologii - czyli skład kosmetyków

INCI w kosmetologii – czyli skład kosmetyków

Skład kosmetyków podany na etykiecie określonego kosmetyku dla wielu osób jest tajemniczy. Umiejętność jego rozszyfrowania ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa stosowania.

 W związku z tym utworzono specjalny system nazewnictwa określany jako INCI (Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetycznych)

INCI- International Nomenclature of Cosmetic Ingredients
Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetycznych

Nomenklatura surowców kosmetycznych INCI została utworzona w 1997 roku i ujednolicona dla wszystkich krajów Unii Europejskiej. Z kolei w Polsce obowiązuje od 2002 roku. Terminologia INCI jest uporządkowana według zawartości procentowej. Warto zaznaczyć, iż w górnej części spisu są składniki zastosowane w najwyższym stężeniu, a składniki o stężeniu poniżej 1% wyszczególnione są w dowolnej kolejności.

Podstawowe kategorie składników zgodnie z ich przeznaczeniem oraz miejscem zajmowanym w rejestrze INCI.

B jak Baza kosmetyczna

Baza kosmetyczna zajmuje pierwsze miejsce i jest podstawą o wyrobu odpowiedniego kosmetyku.
Pełni rolę:

  • Wpływa na gęstość preparatu, co ma wpływ na szybkość wchłaniania
  • Jest nośnikiem pozostałych składników

Głównym składnikiem bazy kosmetycznej przeważnie jest woda. Na bazie wody powstają lekkie oraz szybko wchłaniając e się kremy. Następnym składnikiem bazy kosmetycznej może być olej. W skład bazy kosmetycznej może wchodzić także alkohol.

Dobór odpowiedniej bazy kosmetycznej stanowi podstawę każdego kosmetyku, gdyż kieruje procesami transportu substancji czynnych w głąb skóry.

E jak Emulgatory

Drugie miejsce na etykiecie kosmetyków zajmują emulgatory. Emulgatory pozwalają łączyć się ze sobą dwóch faz wodnej i olejowej, aby powstała emulsja. Emulgatory stabilizują emulsję oraz regulują lepkość preparatu, przez co nadają skórze gładkości, elastyczności i jedwabistego wyglądu.

F jak „Film”, czyli Emolienty

To właśnie emolienty pozostawiają na skórze tzw. „film” ochronny. Emolienty są dodawane do kosmetyku, aby zwiększyć stopień wygładzenia, zmiękczenia i natłuszczenia skóry. Emolienty także głęboko nawilżają skórę poprzez zatrzymywanie wody oraz przez wchłanianie wody z otoczenia.

S jak Składnik aktywne

Składniki aktywne poprawiają kondycję naszej skóry. Działają konkretnie na dany problem skóry.

<<wróć

Facebook
Facebook
Instagram